XVII Rajd na Święty Krzyż z udziałem młodzieży z parafii Krajno

Zaproszenie Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego na IX Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca
24 września 2017
Prace remontowo – konserwatorskie dzwonnicy
25 września 2017

XVII Rajd na Święty Krzyż z udziałem młodzieży z parafii Krajno

Ponad 3 tysiące uczestników XVIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego i kilkudziesięciu uczestników V Pielgrzymki Rowerowej modliło się na Świętym Krzyżu. W wydarzenie włączyły się, tradycyjnie już trzy diecezje: kielecka, sandomierska i radomska.

Uczestnicy XVIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego wyruszyli na Święty Krzyż piętnastoma trasami o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Jak informuje Łukasz Zarzycki, rzecznik prasowy rajdu, wydarzenie na dobre wpisało się zarówno w kalendarz imprez turystycznych, jak i religijnych naszego regionu i dlatego cieszy się dużą popularnością.

 – „Dzień trochę zaskoczył nas deszczem, który niekiedy spotykał nas na trasie. Tradycją naszego rajdu jest jednak to, że zawsze w czasie Mszy świętej zaczyna robić się słonecznie” – mówi Łukasz Zarzycki.

Zdaniem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, charakterystyczne dla pielgrzymów jest to, że nigdy nie zniechęca ich niesprzyjająca aura. – „Wola pójścia, bycia w drodze, modlitwy w towarzystwie przyjaciół i bliskich zawsze jest na tyle motywująca, że wytrwale idzie się naprzód” –  mówi biskup Piotrowski.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Homilię wygłosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zwracał w niej szczególną uwagę na rolę krzyża w życiu społecznym i kształtowaniu duchowości człowieka. – „Miłości trzeba uczyć się pod krzyżem. Jeśli nie będziemy się jej uczyć pod krzyżem od ukrzyżowanego Chrystusa, to będziemy, jak mówi papież Franciszek, tylko salonowymi, parkietowymi chrześcijanami” – apelował bp Nitkiewicz.

tekst za: em.kielce.pl

 

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce

>> Regulamin Rajdu

>> http://rajd.pttkkielce.pl/