Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii!!!

Biskup Kielecki Jan Piotrowski zaprasza Czcigodnych  Księży, Siostry zakonne, Katechetów wraz z młodzieżą do udziału w XXXIII ŚDM.
13 marca 2018
Imieniny Księdza Proboszcza
19 marca 2018

Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii!!!

Plan rekolekcji

 

PIĄTEK – DZIEŃ SPOWIEDZI – 23.03.2019

PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚWIĘTĄ DROGA KRZYŻOWA!!!

 

GODZ. 9.30 – Msza św. i nauka dla dorosłych

GODZ. 11.30 – Msza św. i nauka dla dzieci i młodzieży

GODZ. 15.30 – Msza św. i nauka dla chorych i starszych

GODZ. 17.00 – Msza św. i nauka dla dorosłych

 

SPOWIEDŻ PIĄTEK OD GODZ. 9.00- 12.00   ORAZ   15.00 – 17.00

 

SOBOTA  24.03.2018

GODZ. 9.30 – Msza św. i nauka dla dorosłych

GODZ. 11.30 – Msza św. i nauka dla dzieci i młodzieży

GODZ. 15.30 – Msza św. i nauka dla chorych i starszych

GODZ. 17.00 – Msza św. i nauka dla dorosłych

 

NIEDZIELA 25.03.2018

GODZ. 8.00 –  Msza św. i nauka dla chorych i starszych

GODZ. 10.00 – Msza św. i nauka dla dzieci i młodzieży

GODZ. 12.00 – Msza św. i nauka dla DOROSŁYCHJ

GODZ. 15.45 – Gorzkie Żale i Msza św. i nauka dla dorosłych

Rekolekcje będzie głosił ks. Tomasz Szatanik CRL  – Przeor Klasztoru Bożego Ciała w Krakowie

 

Czy pójdę na rekolekcje wielkopostne?
 
W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie.
A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla mnie swoistą pustynią, powrotem do źródeł?
 
Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie.
 
Ktoś kiedyś napisał: „Trudniej jest dzień dobrze przeżyć, niż napisać księgę…”. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego rozgardiaszu. To jest praca na całe życie. Ale warto od czegoś zacząć, warto w tych rekolekcyjnych dniach postawić sobie odważne pytania:  
Czy ja mam jeszcze wiarę? Czy jestem w stanie uwierzyć jeszcze więcej Bogu i mocniej Mu zaufać? Czy kocham Go ze wszystkich sił, wszelkim myśleniem i całym sercem? Muszę sobie także odpowiedzieć na pytanie: Czy ja się jeszcze modlę? Czy potrafię rozmawiać z Bogiem?
 
W czasie rekolekcji wielkopostnych warto także przeczytać coś, co pomoże inaczej myśleć, zobaczyć bliźniego i z nim się pojednać.  Same zaś rekolekcje mają dodać sił, odwagi, otuchy i nadziei, aby pójść pod krzyż i zobaczyć Ukrzyżowanego. Żeby mieć odwagę podnieść oczy, zapłakać i zapytać: „Panie, czy Ty mi jeszcze raz przebaczysz? Czy przygarniesz mnie ponownie do swego serca?”.  Odpowiedź usłyszysz na pewno… Zobaczysz ją w oczach i rozpiętych ramionach Chrystusa, w przebitym sercu Jezusa. Sam dojdziesz do wniosku: „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech”, moje słabości, namiętności, moja niewierność, moja zdrada i oddalenie… 
Wtedy, gdy poprawnie odczytasz odpowiedź płynącą z krzyża, podejmiesz skruchę, wolę poprawy i wyspowiadasz się. A potem wrócisz do krzyża i ucałujesz przez łzy przebite stopy Chrystusa.
 
I to będą twoje prawdziwe rekolekcje. Zobaczysz, że inny jest świat, inna rzeczywistość, inni będą ludzie, a ty przeżyjesz prawdziwe nawrócenie. Podczas rekolekcji wielkopostnych trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i ze współmałżonkiem, z rodzicami, z dziećmi i bliźnimi. Rekolekcje są po to, aby wyprostować to wszystko, inaczej zmarnujemy dni, które zostały nam dane na uleczenie duszy.
Naprawdę warto wybrać się na wielkopostne ćwiczenia duchowe, by za Julianem Tuwimem zawołać:
 
Jeszcze się kiedyś rozsmucę,
Jeszcze do Ciebie powrócę,
Chrystusie.
 
Jeszcze tak strasznie zapłaczę,
Że przez łzy Ciebie zobaczę,
Chrystusie…
I z taką wielką żałobą
Będę się żalił przed Tobą,
Chrystusie,
 
Że  duch mój przed Tobą klęknie
I wtedy serce mi pęknie,
Chrystusie…
 
 za:http://www.katolik.pl/czy-pojde-na-rekolekcje-wielkopostne-,1165,416,cz.html