Poświęcenie sztandaru OSP w Krajnie

Sakrament bierzmowania
2 czerwca 2022
I Komunia święta
2 czerwca 2022

Poświęcenie sztandaru OSP w Krajnie

 

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA SZTANDARU OSP KRAJNO

15 MAJA 2022 ROKU

 

W dzisiejszą niedzielę – 15 maja 2022 – gromadzimy się w naszej Krajeńskiej świątyni na uroczystej Mszy świętej podczas której odbędzie się obrzęd poświęcenia  sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajnie. Licząca dzisiaj 48 druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajnie została założona w 1931 roku i działała do początku lat 90. Następnie staraniem druhów próbowano wznowić działalność jednostki w roku 2003. Ostatecznie dzięki zaangażowaniu wielu osób strażacy z Krajna na nowo wznowili w 2020 roku działalność straży w naszej miejscowości i dziś możemy przeżywać niezwykle wzruszające chwile poświęcenia sztandaru Jednostki OSP
w Krajnie. Oto tekst modlitwy poświęcenia:

Boże Ty stworzyłeś człowieka na swoje podobieństwo i powołałeś go, aby żył i wzrastał we wspólnocie z innymi ludźmi. Ty w swoim Synu dałeś nam przedziwny przykład miłości i przez Niego przykazałeś, abyśmy się wzajemnie miłowali. Obdarz hojnym błogosławieństwem tych wiernych Tobie Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajnie, którzy poświęcają się w służbie ratowania życia oraz mienia naszej miejscowości i nie tylko. Pobłogosław także ten sztandar należący do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajnie. Spraw, aby wszyscy, których ten znak jednoczy, byli wspólnotą ofiarnej służby i ochotnie nieśli pomoc innym. Za przyczyną świętego Floriana, udziel pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Na awersie sztandaru jest herb strażacki i słowa: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek„; natomiast na rewersie – wizerunek św. Floriana – patrona strażaków. Niech św. Florian wyprasza potrzebne łaski dla naszych druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajnie oraz dla Wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystej Mszy świętej, którą wspólnie będą koncelebrowali: Kapelan wojewódzki Straży Pożarnej ks. Marek Mrugała, Powiatowy kapelan Straży Pożarnej ks. Łukasz Zygmunt, ks. Proboszcz Zbigniew Chajski, ks. Prefekt Michał Glin.

Proszę zrobić przejście przez środek kościoła dla uroczystego wejścia asysty liturgicznej i Pocztów sztandarowych oraz druhów strażaków.