Boże Ciało

Uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania
23 maja 2024

Boże Ciało

Dzisiejszego dnia, przeżywamy jedną z najpiękniejszych uroczystości w roku. Oprócz udziału w procesji, bierzemy w miarę możliwości pełny udział w uroczystej Mszy Świętej.
W Boże Ciało publicznie wyznajemy swoją wiarę w Chrystusa. Po Mszy Świętej wybieramy się z całą rodziną na najpiękniejszą procesję w roku.

W naszej parafii procesja jest niezwykle barwna, kolorowa i radosna. Dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe sypią świeże kwiaty, biją dzwony, wierni śpiewają pieśni eucharystyczne, nasi wspaniali ministranci służą w pełnej asyście niosąc na początku krzyż. Strażacy wraz ze swoim sztandarem,  kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich i Kół Różańcowych,  oraz członkowie Stowarzyszenia „Warkocz” nieśli: obrazy, figurki, feretrony, chorągwie i sztandary. Wiele domów, zwłaszcza ich okien, jest przystrajanych krzyżami i obrazami z wizerunkiem Chrystusa.
Podczas procesji kapłan niesie ozdobną Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, nad nią niesiony jest baldachim. Zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii, a wierni klęcząc śpiewają suplikacje – korne prośby i błagania, by Bóg zmiłował się nad nimi, wybawił ich od głodu, ognia, wojny i zachował ich od nagłej i niespodziewanej śmierci.
Jest to również dzień, który w sposób odświętny staramy się spędzić z rodziną. Dbamy o godny ubiór, jemy uroczysty obiad. Po procesji warto wybrać się na wspólny spacer, czy lody. Tworząc swoje własne, rodzinne rytuały związane z tym dniem nadajemy mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter w naszej rodzinie, a jednocześnie przekazujemy dzieciom pamięć o tym, że jest to szczególny dzień.

Dziękujemy również naszym druhom strażakom za zabezpieczenie trasy przemarszu wszystkich uczestników procesji.