Niedziela Palmowa w naszej parafii – kilka zdjęć!

Rekolekcje wielkopostne w dniach 18-20.03. 2023
8 marca 2023
LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA W NASZEJ PARAFII
3 kwietnia 2023

Niedziela Palmowa w naszej parafii – kilka zdjęć!

Rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym wierni przygotowują się na najważniejsze święto w Kościele katolickim.
Niedziela Palmowa lub Niedziela Męki Pańskiej ma także swój odpowiednik w polskiej tradycji, gdzie nazywana była Wierzbną, ale też Kwietną Niedzielą. Ustanowiona na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który był witany przez tłum mieszkańców – pozdrawiali Go gałązkami palmowymi, które również rzucali mu pod nogi. Jest świętem ruchomym i może przypadać na dni od 15 marca do 18 kwietnia.

Stanowi początek Wielkiego Tygodnia, w którym to przez następne siedem dni wierni przygotowują się na najważniejsze święto w Kościele Katolickim.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Zgodnie z tradycją przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową. W Polsce palmy wykonywane są z gałęzi wierzbowych z baziami i liści bukszpanu lub borówek. W niektórych regionach przygotowywane są także z suszonych kwiatów. Palmy wkładano za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże oraz pozostawiano na polach, wierząc, że zapewnią obfite plony.

zobacz za: Dziś Niedziela Palmowa (tvp.pl)