Nasza parafia w dniach 3-11 lipca pielgrzymowała do Gruzji

Dzieci i młodzież n naszej parafii z wizytą w Energylandii
29 czerwca 2023
W niedzielę 20 sierpnia 2023 roku dotychczasowy wikariusz ks. Michał Glin pożegnał się z parafianami
20 sierpnia 2023

Nasza parafia w dniach 3-11 lipca pielgrzymowała do Gruzji

TBILISI – MCCHETA –TWIERDZA ANNANURI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – KAZBEGI – MONASTYR BODBE – MIASTO MIŁOŚCI SIGNAGI – REGION WINNY KACHETI – SKALNE MIASTO UPLISCYCHE – BATUMI – AKADEMIA GELATI – JASKINIA PROMETEUSZA

Dzień I (3 lipca)

Zbiórka uczestników na Lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 19.00. Odprawa i formalności lotniskowe. Przelot do Gruzji na pokładzie PLL LOT

Dzień II (4 lipca)

Lądowanie w Tbilisi o godz. 3.10 czasu lokalnego. Formalności lotniskowe. Przejazd do hotelu na wypoczynek. Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie stolicy Gruzji. Na początek wjedziemy kolejką linową do dominującej ponad miastem Twierdzy Narikala, skąd będziemy mogli podziwiać piękną panoramę miasta. Następnie przejdziemy przez Abanotubani – dzielnicę łaźni siarkowych i wejdziemy w ciasne uliczki Starego Miasta, gdzie zobaczymy najważniejsze świątynie miasta: Katedrę Sioni  oraz najstarszą świątynię w mieście – Cerkiew Anczischati. Msza Święta w Katedrze Katolickiej. Przejazd na obiadokolację połączoną z Pokazem Tańców Gruzińskich i imprezą taneczną. Powrót do hotelu

Dzień III (5 lipca)

Śniadanie. Wyjazd na słynną Gruzińską Drogę Wojenną – niezwykle malowniczą trasę, która wprowadzi nas w Góry Wielkiego Kaukazu do miejscowości Kazbegi. Po drodze zatrzymamy się w Twierdzy Ananuri – malowniczo położonej ponad Jeziorem Żinwali oraz przy zabytkowym punkcie widokowym zlokalizowanym ponad ośrodkiem narciarskim Gudauri, z którego rozpościera się przepiękna panorama na szczyty Wielkiego Kaukazu. Po dotarciu do Kazbegi przesiądziemy się na samochody terenowe, aby wjechać do kościoła Świętej Trójcy Gergeti – przy dobrej widoczności można stamtąd dostrzec szczyt Kazbek (5054 m. n. p. m.) Wyjazd w drogę powrotną. Po drodze zatrzymamy się na obiadokolację. Powrót do hotelu.

Dzień IV (6 lipca)

Śniadanie. Msza Święta w Katedrze Katolickiej. Następnie wyjazd na wschód kraju w kierunku słynnego regionu winnego Kacheti. Na początek zwiedzimy Monastyr Bodbe, w którym pochowana jest św. Nino – apostołka Gruzji z IV wieku. Z ogrodów klasztornych spoglądniemy na panoramę Doliny Alazani – słynącej z uprawy winnej latorośli. Następnie przejedziemy do „miasta miłości” Signagi, w którym doskonale zachowała się zabudowa z XVII-XVIII w. Po czasie wolnym przejedziemy do wiejskiej winnicy, gdzie przyglądniemy się procesowi produkcji wina, a także weźmiemy udział w tradycyjnej uczcie gruzińskiej z degustacja wina, której towarzyszyć będzie Tamada –  czyli człowiek odpowiedzialny za wznoszenie toastów, które dla Gruzinów mają szczególne znaczenie. Powrót do hotelu.

Dzień V (7 lipiec)

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w kierunku Gruzji Zachodniej. Po drodze zatrzymamy się na zwiedzanie położonego w pobliżu Gori – Skalnego Miasta Upliscyche – najstarszego skalnego miasta położonego na terytorium Gruzji. Dojazd do nadmorskiego Batumi. Msza Swięta. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień VI (8 lipiec)

Śniadanie. Msza Święta. Wyjazd na zwiedzanie Batumi – miasta kontrastów, gdzie nowoczesna architektura miesza się pozostałościami minionej epoki. Spacer prze Plac Europy w kierunku bulwaru nadmorskiego. Powrót do hotelu. Popołudniowy wypoczynek na plaży. Obiadokolacja

Dzień VII (9 lipiec)

Śniadanie. Wyjazd do Kutaisi. Odwiedzimy tutaj wpisany na listę UNESCO Monastyr Gelati, który w średniowieczu pełnił funkcję naukowej stolicy Gruzji. Zobaczymy tu słynącą z niesamowitych fresków Cerkiew Matki Bożej oraz grób Dawida Budowniczego – najwybitniejszego króla Gruzji. Przejazd do Jaskinii Prometeusza – słynącej z niesamowitej szaty naciekowej oraz wspaniałej akustyki. Przejazd na nocleg w Kutaisi. Obiadokolacja.

 

Dzień VIII (10 lipiec)

Śniadanie. Przejazd do pierwszej stolicy Gruzji – Mcchety. Odwiedzimy tutaj wpisane na Listę UNESCO obiekty sakralne: Monastyr Dżwari, z którego rozpościera się piękna panorama na miasto oraz Katedrę Sweticchoweli, w której wg tradycji przechowywana jest szata Chrystusa z drogi krzyżowej. Przejazd do Tbilisi. Msza Święta w Katedrze. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

Dzień IX (11 lipiec)

Wczesna pobudka, po której otrzymamy zestawy śniadaniowe i ok. 1.00 wyjedziemy na lotnisko. Przelot do Warszawy. Lądowanie na Lotnisku Chopina ok. 6.05 czasu lokalnego. Formalności lotniskowe. Zakończenie pielgrzymki.