PIELGRZYMKA LOTNICZA DO GRECJI ŚLADAMI ŚWIĘTEGO PAWŁA
27.07. – 03.08.2022
Zapisy u ks. Michała Glina
Koszt: 3200 i 165 euro
Dzień I (27 lipiec)
Wylot z lotniska Warszawa – Okęcie o godz. 10.40. Przelot do Grecji. Formalności lotniskowe. Przejazd do Aten. Zwiedzanie miasta: Akropol z Partenonem, Erechtejonem i Propylejami, Agore Grecka, Forum Romanum, Swiatynie Zeusa Olimpiskiego, Wzgórze Aresa, zwane potocznie Areopagiem – tutaj św. Paweł, który, jak można przeczytać w „Dziejach Apostolskich” przemawiał do członków Areopagu. i zdołał przekonać areopagitę Dionizosa do przejścia na wiarę chrześcijańską. Przejdziemy przez rozrywkowo-rzemieślniczą dzielnicę Plaka. Msza Święta w Katedrze. Przejazd do hotelu w centrum Aten. Zakwaterowanie i obiadokolacja. Wieczorem weźmiemy udział w „Wieczorze Greckim” na ateńskiej Place – jest to pokaz greckich tańców połączony z degustacja lokalnych dań.
Dzień II (28 lipiec)
Śniadanie. Ciąg dalszy zwiedzania Aten. Podczas objazdu miasta zobaczymy Plac Syntagma – z grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie ma miejsce teatralna zmiana warty, Stadion Panatenajski z IV w p.n.e, na którym miało miejsce otwarcie nowożytnych igrzysk olimpijskich. Msza Święta w Katedrze. Wyjazd do Salonik. Po drodze zatrzymamy się w Wąwozie Termopile, miejscu słynnej bitwy Greków z Persami. Przejazd na nocleg w okolicach Salonik. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.
Dzień III (29 lipiec)
Śniadanie. Przejazd do Salonik. Zwiedzanie miasta związanego z działalnością Świętego Pawła, a także Świętych Cyryla i Metodego. Zobaczymy: Białą Wieżę, która dominuje w krajobrazie nadmorskiej promenady, pomnik Aleksandra Macedońskiego, pozostałości antycznego miasta, Łuka Galeriusza oraz Katedrę Św. Demetriusza. Przejazd do Kavalii (Neapolis) miasta portowego, do którego św. Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej, misyjnej podróży do Grecji. Przejazd do Filipii, od którego Św. Paweł rozpoczął w 49 r. swą misję w Europie oraz Ochrzcił Św. Lidię. Zwiedzanie miasta ruin antycznego miasta. Msza Święta. Powrót na nocleg w okolicach Salonik. Obiadokolacja.
Dzień IV (30 lipiec)
Śniadanie. Przejazd do antycznej Berei (dzisiejsza Weria) – miasta, do którego po opuszczeniu Salonik przybywa Święty Paweł wraz z Sylasem aby kontynuować głoszenie Słowa Bożego. Msza Święta. Przejazd do słynnych Meteorów – zwiedzanie prawosławnych klasztorów usytuowanych na skałach. Wizyta w 2 monasterach. Zwiedzimy wnętrza cerkwi z doskonale zachowanymi bizantyjskimi freskami, ikonami, ikonostasami. Możliwość zakupu ikon. Przejazd do hotelu w Kalambace. Zakwaterowanie i obiadokolacja.
Dzień V (31 lipiec)
Śniadanie. Przejazd do Delf – miejsca gdzie w starożytności mieszkała słynna pytia, u której można było zasięgnąć porad odnośnie przyszłości. Zwiedzimy: Sanktuarium Apollina z dorycką świątynią, gimnazjon gdzie trenowali sportowcy przed Igrzyskami Pytyjskimi oraz Marmarie z jednym ze 100 cudów architektury świata starożytnych – Tolosem. Przejazd do Starożytnego Koryntu, który był jednym z największych i najważniejszych państw-miast Grecji. Zobaczymy beme Św. Pawla, ktory podczas swojej drugiej podróży misyjnej nauczał tu przez półtora roku i założył gminę chrześcijańską – słynne listy do Koryntian. Przejazd nad Kanał Korycki – panorama. Przejazd do położonego na Peloponezie Tolo. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.
Dzień VI (1 sierpień)
Śniadanie. Przejazd do Epidauros. Zwiedzanie słynnego teatru z IV w p.n.e. oraz sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki medycznej – tutaj dokonano pierwszej trepanacji czaszki i cesarskiego cięcia. Przejazd do Nafplionu– weneckiego miasta, pierwszej stolicy niepodległej Grecji, znanego również, jako miasto zakochanych. Spacer po starówce: cerkiew Św. Spirydona, przy zamordowano pierwszego prezydenta Grecji, Plac Konstytucji. Msza Święta. Powrót do Tolo około 13.00. Popołudniowy wypoczynek na plaży. Wieczorem obiadokolacja.
Dzień VII (2 sierpień)
Śniadanie. Wyjazd na całodzienny rejs statkiem, w trakcie którego będziemy mogli spotkać delfiny. Odwiedzimy wyspy Hydrę – gdzie nie ma transportu samochodowego, a cały ruch odbywa się na osiołkach, oraz Spetses. Możliwość plażowania oraz kąpieli. Wieczorem powrót do Tolo. Obiadokolcja.
Dzień VIII (3 sierpień)
Wyprowiantowanie i transfer na lotnisko. Wylot z Warszawy o godz. 10.40. Przylot do Warszawy . Zakończenie pielgrzymki.
Cena: 3200 zł + 165 Euro (Cena skalkulowana dla grupy min. 45 osób płatnych, przy max. kursie Euro 4.65)
Cena obejmuje:
Dodatkowo płatne bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz atrakcji – koszt 165 Euro:
Uwaga:
Przy wejściach do obiektów typu muzealnego udzielane są zniżki dla seniorów powyżej 65 roku życia i młodzieży. Wynoszą one 50 %. Warunkiem jest okazanie dokumentu z data urodzenia.
Cena nie uwzględnia: