Wzruszające uroczystości w naszej parafii

Ogłoszenia duszpasterskie na XXIV niedzielę zwykłą
15 września 2019
Diecezjalny Dzień Ministranta
23 września 2019

Wzruszające uroczystości w naszej parafii

 
15 września 2019 r. Członkowie Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej „WARKOCZ” przy współpracy księdza proboszcza Zbigniewa Chajskiego, księdza Michała Glina oraz Instytutu Pamięci Narodowej, zorganizowali uroczystość dla upamiętnienia żołnierzy 154 pułku piechoty Wojska Polskiego, którzy zginęli w Krajnie 6 września 1939 r.
 
zobacz także: 

W Krajnie odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy 154. Pułku Piechoty Wojska Polskiego, którzy walczyli w obronie Polski we wrześniu 1939 roku. Mogiła 17 żołnierzy, którzy wówczas zginęli, znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Obchody rozpoczęły się mszą w miejscowym kościele parafialnym. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie złożono wieńce, a następnie odbył się Apel Poległych.

Jan Wzorek ze Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej „WARKOCZ” zaznaczył, że dotychczas bohaterowie pozostawali bezimienni.

– Ta mogiła była anonimowa. Wiadomo było, że spoczywa tu 17 poległych, ale tylko jeden był znany z imienia i nazwiska. Dzięki pracy Marka Jończyka z IPN udało się ustalić tożsamość 11 zamordowanych. Chcemy oddać im cześć, zaprosiliśmy rodziny, które nie wiedziały dotąd, gdzie ich bliscy spoczywają – podkreślił.

Dla Marka Jończyka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej to wzruszający moment, że po 80 latach udało się przywołać nazwiska tych, którzy bronili naszej Ojczyzny w pierwszych dniach II wojny światowej.

– Kilka lat temu, kiedy zająłem się tym tematem, zacząłem drążyć coraz głębiej i w pewnym momencie kwerenda przyniosła pozytywny efekt. Udało się odnaleźć dwa dokumenty w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach, w których podane zostały nazwiska 11 żołnierzy spośród 17, którzy zostali złożeni w grobie na cmentarzu w Krajnie – powiedział.

Senator PiS Krzysztof Słoń podziękował społeczności Krajna, która zawsze dba o pamięć swoich bohaterów.

– Wszyscy oni przyczynili się do tego, że pamięć o wydarzeniach września 1939 roku i poległych tu żołnierzach Wojska Polskiego będzie wciąż żywa. To jest najważniejsze, bo musimy wychować nasze młode pokolenie, żeby w przyszłości nie dawało wiary tym wszystkim, którzy wpisują nas Polaków do grupy tych, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej, wymyślili holocaust, czy obozy koncentracyjne – zaznaczył senator.

Wydarzenie zakończyła inscenizacja walk z udziałem żołnierskiej grupy rekonstrukcyjnej. Uroczystości zorganizowało Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej „WARKOCZ”, a patronowali im Instytut Pamięci Narodowej oraz marszałek województwa świętokrzyskiego.

za: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-91215?fbclid=IwAR0uTdW8yIL1d1yNW0tklkV3xQ6wDoiGD1Te9vWuqkYBzsycTh2UU9T1J4k